Obrázok MAXI - jazierkový filter 41x32x27cm (5m3)

MAXI - jazierkový filter 41x32x27cm (5m3)

Značka: Aquael
Dostupnosť: Skladom
Hmotnosť balenia: 4.020 kg

Vaša cena:
93,06 €
Sledovať cenuBuďte prvý, kto bude vedieť o zníženej cene za tento produkt!

Jazierkové filtre Aquael sú výkonné zariadenia špičkovej kvality, spolu s čerpadlami AquaJet sú zárukou krásneho a čistého jazierka. Filtre Maxi využívajú mechanickú a biologickú filtráciu, KlarJet a KlarPressure využívajú navyše UV sterilizáciu. Filtre Maxi môžu byť externé ale aj potopené na dne jazierka, balenie filtra obsahuje sady pre oba spôsoby použitia. Filtre KlarJet sú dodávané spolu s čerpadlom s potrebným výkonom. Filtre Maxi sú dodávané bez čerpadla.

Vo filtri sú jednotlivé materiály umiestnené vo vrstvách. Molitan bez fenolu umožňuje špeciálne ľahký rozvoj kultúr baktérií zodpovedných za potláčanie biologických nečistôt z jazierka. Kokosová rohož je dokonalým materiálom na mechanické filtrovanie. Polypropylénové guličky obsahujú rebrá a malé otvory. Vo vnútri gulí sa nachádzajú keramické valčeky. Účinnosť pôsobenia je v diferencovaní kyslíkových podmienok pre biologické procesy. Na vonkajšom povrchu gúľ sú priaznivé kyslíkové podmienky pre procesy okysličovania organických zlúčenín. Vnútorný povrch gúľ pôsobí ako antioxidačný mikroreaktor, kde nastávajú procesy redukcie organických zlúčenín, čo následne umožňuje veľmi efektívne očisťovanie vody. A na záver sú tu kefky, ktoré sú veľmi dobrým materiálom na vstupné čistenie a zároveň sú znamenitým podložím pre rozvoj živých kultúr baktérií.

Filtre sú odstupňované podľa výkonu.

Filtre Maxi, ktoré umožňujú externé umiestnenie aj potopenie na dno jazierka, majú takýto výkon (viac informácií nájdete aj v manuále na stiahnutie (pdf)).

Slovenský preklad časti manuálu je nižšie.

URČENIE

Filter do jazierka, ktorý ste si zakúpili, môže byť použitý v jazierkach alebo rybníkoch.

V závislosti od spôsobu inštalácie môže byť použitý ako:

  • filter vonkajší umiestnený na brehu jazierka alebo výtoku vodopádu (obr. /1/)
  • filter ponorný, postavený na dne jazierka spolu s pripevneným čerpadlom na kryte, slúžiaci zároveň ako fontána (obr. /2/). V tejto polohe ho treba zaťažiť (napríklad kamením uloženým na dno filtra), chrániac ho tak pred eventuálnym vyplávaním na hladinu vody.

Filter je vybavený všetkými elementmi potrebnými zároveň pre prvý aj druhý spôsob použitia.

MONTÁŽ

Pred spustením filtra do prevádzky treba odobrať horný kryt, namočiť molitan do vody a povytláčať z neho vzduchové bublinky. Ak chceme, aby bol filter zároveň aj fontána (obr. /2/), treba čerpadlo umiestniť na kryt filtra, využívajúc už pripevnený podstavec čerpadla (v závislosti od typu čerpadla). Pred upevnením vybraného čerpadla, treba odobrať z čerpadla kryt filtra čerpadla a podstavec. V prípade čerpadiel PFN 2500 i 3500 treba odobrať upevňovací prsteň komory rotora a vybrať regulátor prietoku a následne založiť len upevňovací prsteň. Na výtok čerpadla treba založiť fontánovú trysku a na prítok naskrutkovať koncovku nachádzajúcu sa vo výbave filtra. Následne pomocou gumenej spojky spojiť čerpadlo so sacou rúrou, ktorá nasáva už prefiltrovanú vodu z dna filtra, vytláčajúc ju cez trysku nad hladinu vody, vytvárajúc tak pekný efekt. V prípade použitia lampy UV treba spojiť celý komplet podľa obrázku.

Pri tomto spôsobe používania je potrebné uzatvoriť otvory na bočnej stene filtra, ktoré sa používajú na výtok vody vtedy, keď chceme filter postaviť na breh jazierka. V takomto prípade (obr. /1/) čerpadlo, ktoré je v jazierku, tlačí cez hadicu a horný otvor na bočnej stene filtra vodu do vnútra filtra, kde následne preteká cez všetky filtračné vrstvy.

Pri používaní filtra ako vonkajšieho, prefiltrovaná voda vyteká dolnými otvormi filtra a musí byť odvádzaná hadicami do jazierka. Situovanie filtra nad vodopád dovoľuje využívať výtok vody z koncoviek na napájanie vodopádu alebo kaskády. Treba dávať pozor na to, aby miesto nasávania vody čerpadlom a miesto výtoku prefiltrovanej vody boli od seba dostatočne vzdialené. V spojení ako na obr. /1/ doporučujeme vybrať čerpadlo s menším výkonom tak, aby sa voda neprelievala cez horný okraj filtra.

DRUHY JEDNOTLIVÝCH FILTRAČNÝCH VRSTIEV

Filtračné materiály sú:

  • molitan bez obsahu fenolu
  • polypropylénové prstene
  • polypropylénové guličky vyplnené keramickými valčekmi
  • kokosová rohož
  • kefky

Tieto materiály sú umiestnené vo vrstvách. Molitan bez fenolu umožňuje špeciálne ľahký rozvoj kultúr baktérií zodpovedných za potláčanie biologických nečistôt z jazierka. Kokosová rohož je dokonalým materiálom na mechanické filtrovanie. Polypropylénové gule obsahujú rebrá a malé otvory. Vo vnútri gulí sa nachádzajú keramické valčeky. Účinnosť pôsobenia je v diferencovaní kyslíkových podmienok pre biologické procesy. Na vonkajšom povrchu gúľ sú priaznivé kyslíkové podmienky pre procesy okysličovania organických zlúčenín. Vnútorný povrch gúľ pôsobí ako antioxidačný mikroreaktor, kde nastávajú procesy redukcie organických zlúčenín, čo následne umožňuje veľmi efektívne očisťovanie vody. Kefky sú veľmi dobrým materiálom na vstupné čistenie a zároveň sú znamenitým podložím pre rozvoj živých kultúr baktérií.

ÚDRŽBA

Pri používaní filtra treba dodržiavať všetky zásady obsiahnuté v inštrukcii určenej pre čerpadlá, ktoré spolupracujú s filtrami. Pred pristúpením ku všetkým činnostiam zviazaných z filtrom je veľmi vážne dbať na odpojenie čerpadla a všetkých elektrických zariadení nachádzajúcich sa v jazierku od elektrickej siete. Molitan a iné filtračné materiály treba prepláchnuť vo vode odobratej z jazierka, nakoľko chlórovaná voda z vodovodu by zničila užitočné baktérie. Všetky filtračné materiály sú stavané pre niekoľkonásobné použitie a iba v prípade veľmi znečisteného molitanu ho treba vymeniť za nový. Je možnosť dokúpenia všetkých filtračných náplní.

Z biologického hľadiska má filter a čerpadlo pracovať nepretržite 24 hodín denne. Len v takomto prípade sa stav vody viditeľne zlepší už po krátkom používaní.